Minden bizonnyal visszafogja az európai gazdaság növekedését, s ezen keresztül hatással lesz a világgazdaság egészére is a német és az olasz kormány által tervezett adóemelés. Az eurórégió 10 ezer milliárd dolláros gazdaságának felét adó két országban a költségvetési deficit lefaragása miatt elkerülhetetlen az állami bevételek növekedése. Németországban az áfa emelkedik 16-ról 19 százalékra 2007. január elsejétől, Olaszországban pedig a tőkenövekedés és az örökösödés megadóztatásán gondolkodik a kormány. Szakértők szerint ez elviheti a magas olajárak, az emelkedő kamatok és a csökkenő exportkereslet miatt amúgy is veszélyben lévő európai növekedés 0,5 százalékát, ezen belül a német GDP-növekedés 0,8 százalékát.
Az európai lassulás az import visszaesésén keresztül azután fékezheti az amúgy is kifulladóban lévő amerikai növekedést is, s e két régió mellé felsorakozhat Japán, a világ második legnagyobb gazdasága. A hamarosan visszavonuló Koizumi kormányfő helyére aspiráló jelöltek ugyanis adóemelést szorgalmaznak, annak ellenére, hogy 1998-ban, egy évvel azután, hogy 1997-ben 3-ról 5 százalékra emelték az áfát, az ország a háború utáni legnagyobb recessziójába süllyedt.
A negatív várakozások mellett optimista hangok is hallhatóak a szakértők körében. Vannak akik Bill Clinton elnökségével példálóznak. A demokrata politikus hatalomra kerülése után, 1992-ben adóemelésekkel nyitott, hogy betömködje az USA addigra rekordnagyságúra duzzadt költségvetési hiányát, ám ahogy ennek nyomán helyreállt a befektetők bizalma az ország gazdasági stabilitását illetően, az Egyesült Államok történetének leghosszabb növekedési periódusa vette kezdetét.
