Közel öt éve nem látott szintre emelkedett augusztusban a német fogyasztói bizalom. A GfK piackutató intézet 2000 ember megkérdezésén alapuló felmérése szerint a fogyasztói bizalom mutatószáma a július 8,5 pontról 8,6-ra nőtt, ami a legmagasabb érték 2001 novembere óta. A fogyasztási hajlandóság felerősödése mögött azonban legalább ennyire az áfakulcs 2007. januári emelése áll – 16-ról 19 százalékra –, az emberek ugyanis igyekeznek előrehozni vásárlásaikat, hogy most még olcsón jussanak hozzá az árucikkekhez. A lakossági költekezés nyomán a német gazdaság növekedésének motorja egyre inkább a belső fogyasztás lesz, míg 2005-ben még szinte kizárólag az export töltötte be ezt a szerepet. Sokan attól tartanak, hogy hiába mutatják 2000 óta legjobb formájukat a német vállalatok, az emelkedő adók és a megugró energiaárak jövőre megállítják az éppen elindult gazdasági növekedést. Eközben Peer Steinbrück pénzügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy az adóbevételek gyarapodása ellenére még koránt sincs rendben a költségvetés, hiszen fél év alatt nem lehet teljesen „kistafírozni” a büdzsét. A németországi központi adóbevételek 11,5 százalékkal nőttek 2005 és 2006 júliusa között.
A megugró belső fogyasztás nyomán Michael Glos gazdasági miniszter szerint a kormány megemelheti a Németország idei GDP-növekedésére vonatkozó 1,6 százalékos előrejelzését. Az IMF latolgatás helyett már meg is tette ezt: 1,3 százalékos korábbi előrejelzését 2,0 százalékra, míg a 2007-re adott 1,0 százalékot 1,5-re emelte.
