BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leváltanák a lengyel rendszerváltást

Nemes egyszerűséggel korruptnak nevezték lengyel képviselők az ottani bankprivatizáció néhány ügyletét.

2006. augusztus 22. kedd, 09:47

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még csak egy napja működik az a lengyel parlamenti bizottság, amelynek feladata a lengyelországi bankprivatizációk felülvizsgálata, ám a kormánypárti képviselők máris kijelentették, hogy némelyik ügylet minden bizonnyal korrupt volt.

A testület felállítását a kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság Pártja kezdeményezte. A bizottságban ülő képviselők – akik közül többen úgy vélekednek, hogy a külföldi bankok kifosztják lengyel ügyfeleiket – a központi bank, a tőzsde és az kilencvenes években hivatalban lévő miniszterek privatizációban betöltött szerepét akarják felülvizsgálni. A kutakodás egyik célpontja Leszek Balcerowicz jegybankelnök, a lengyel gazdasági reformok atyja lehet, aki kilencvenes években pénzügyminiszter volt. Az ő álláspontja szerint a bizottság tevékenysége tisztán politikai természetű és a vizsgálódás eredménye megrendítheti a jegybank függetlenségét. Ezzel elemzők is egyetértenek, akik szerint a privatizáció felülvizsgálatára irányuló törekvések alááshatják a külföldi befektetők Lengyelország iránti bizalmát.

Ez azonban valószínűleg kevéssé ingatja meg azoknak a politikusok elszántságát, akik több vizsgálóbizottság felállítását is kezdeményezték, hogy kimutassák, hogyan használta ki inkorrekt módon saját maga átmentésére a lengyel rendszerváltást az ottani exkommunista elit.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet