BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felszökött a kávé ára

2006. augusztus 22. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hétéves csúcsra emelkedett tegnap a kávé ára, miután a londoni Euronext.liffe árutőzsde közölte, hogy a határidős ügyletei fedezetéül szolgáló robusta-készlet 16 százaléka, 15 450 tonna áru átnedvesedett trieszti raktáraiban. A novemberi szállítású robusta ára a hír nyomán 3,3 százalékkal, tonnánként 1586 dollárra emelkedett az Euronex.liffe határidős kereskedésében. Az év eleje óta összesen 32 százalékkal nőtt a főleg az instant kávéknál használatos robusta ára, elsősorban azért, mert a fajta globális termelésének egyharmadát adó Vietnamban az aszály miatt kisebb lett a termés. Emellett egyes piaci szereplők a további áremelkedésre spekulálva játszanak a meglévő készletekkel. A kávé árát befolyásolhatja még, hogy a tanzániai kávéhivatal bejelentése szerint a szárazság miatt az ország exportja 9,6 százalékkal csökkent az elmúlt szezonban, a világ kávéellátásának 4,5 százalékát adó India pedig valószínűleg a következő évben szállít kevesebb árut a piacra, mert heves esőzések és betegségek károsították a termést.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet