BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Moszkva visszafizette a szovjet adósságot

2006. augusztus 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Oroszország tegnap visszafizette a szovjet korszakból örökölt adósságának utolsó részletét is a Párizsi Klubba tömörülő hitelező országoknak. Az adósságrendezés ügyében a kormány ügynökeként eljáró állami Vnyesekonombank 22,5 milliárd dollár hitel előtörlesztésével és 1,3 milliárd dollár adósságszolgálati költség kifizetésével zárta le azt a tranzakciósorozatot, amelyben az elmúlt egy évben összesen 40 milliárd dollárt fizettek vissza. A hiteltörlesztés, illetve az elmaradt kamatok miatt fizetett 1 milliárd dolláros kompenzáció legnagyobb részét Németország kapja, mellette Hollandia, Franciaország és Nagy-Britannia részesedik az összegből. Oroszország 12 milliárd dollár, törlesztéssel kapcsolatos költségtől szabadult meg az örökölt szovjet adósság előtörlesztésével. A mostani lépés politikai jelentőségét az adja, hogy az orosz gazdaság megerősödését jelzi a kilencvenes évek káosza után. Az 1998-as pénzügyi válság idején az ország fizetésképtelenné vált és nem tudta törleszteni a szovjet adósság esedékes részleteit. Az akkor üresen tátongó államkassza már a múlté, a megugró olaj- és gázbevételek következtében ma 277 milliárd dollárnyi devizatartaléka van az országnak, amelynél csak Japán és Kína rendelkezik többel.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet