Felfüggesztették a termelést a világ legnagyobb rézbányájában, Chilében, miután a 12. napja sztrájkoló bányászok pénteken eltorlaszolták az üzemi területre vezető utakat. Az Ausztráliában bejegyzett BHP Billiton Ltd. többségi tulajdonában álló Escondida évente 1,3 millió tonna rezet termel, ami a világ rézszükségletének 8 százaléka. A termelés leállása nyomán néhány órán belül 2,5 százalékkal, 180 dollárral, 7450 dollár/tonnára nőtt a három hónapos határidős rézkontraktus jegyzése a londoni fémtőzsdén. A bánya vezetése péntekig fenn tudta tartani a napi 3500 tonnás termelés mintegy felét, mert nem minden dolgozó csatlakozott a munkabeszüntetéshez, ám a munkaterület teljes elszigetelése nyomán mégis rákényszerült, mert veszélyben forgott volna a munkába igyekvők biztonsága. A termelés felfüggesztésével egyidejűleg a munkaadó megszakította a tárgyalásokat a munkavállalók képviselőivel.
Az Escondida szakszervezete a bérek 13 százalékos emeléséért hirdetett sztrájkot augusztus elején, emellett követelik, hogy a bányatársaság a rekordszinten álló rézárak következtében megnövekedett profitból 30 ezer dolláros egyszeri juttatást fizessen minden dolgozónak. A legutóbbi, 2003-as bérmegállapodás idején a jelenlegi ötödén állt a réz világpiaci ára, az idei első félévben azonban már 2,9 milliárd dollárra emelkedett az Escondida profitja. A szakszervezetek néhány nappal ezelőtt 10 százalékra mérsékelték béremelési követelésüket, ám a cégvezetés nem tágított 3 százalékos ajánlatától. A követelés csökkentésére, illetve a bánya elszigetelésére vélhetően azért került sor, mert a szakszervezetet szorítja az idő. A chilei munkaügyi törvények szerint ugyanis ha egy szakszervezeti sztrájk több mint két hétig tart, akkor a munkavállalók egyenként is megállapodhatnak a munkaadóval.
