BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gengszterré nyilvánították a dohányipart

Gengszternek minősítette az amerikai bíróság a dohánycégeket.

2006. augusztus 18. péntek, 09:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Úgy tűnik, az Egyesült Államokban sem kapkodják el a pereskedést: egy még a Clinton-kormány által 1999-ben indított perben tegnap hozott döntést a bíró, igaz, nem lacafacázott, hanem lényegében bűnözőnek nyilvánította a dohányipart. A szövetségi bíróság szerint az ágazat vezető vállalatai összeesküdtek annak érdekében, hogy megtévesszék a közvéleményt a dohányzás ártalmaival kapcsolatban, s ezzel megsértették a gengsztertevékenységgel kapcsolatos törvényt.
Az érintett cégek, a Philip Morris, a RJ Reynolds, a Brown & Williamson, a British American Tobacco és a Lorillard Tobacco természetesen tagadták az összeesküvés és csalás vádját, ám a tárgyalások során kiderült, gentlemen’s agreementet kötöttek arról, hogy nem versenyeznek azzal, hogy konkurenseik termékeit a sajátjaiknál egészségkárosítóbbnak nyilvánítják. Ez az ügyészek szerint implicite bizonyítja, hogy a cégek el akarták titkolni a nyilvánosság elől termékeik káros hatását.
A dohányzásellenes csoportok örvendezve fogadták a hírt, élesebben fogalmazó képviselőik szerint az azt jelenti, hogy a dohánycégek védelmezői mostantól fogva jogilag is gengsztereknek minősülnek. Szakértők szerint ugyanakkor a bírósági végzésnek nem lesz számottevő gazdasági hatása a dohányiparra. Szemben ugyanis a közel tíz évvel ezelőtti helyzettel, amikor az érintett cégek beleegyeztek, hogy 246 milliárd dollárral hozzájárulnak a dohányzás okozta betegségek gyógyításához, most pusztán arra kötelezték őket, hogy a jövőben ne csaljanak.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet