BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Oroszország újra keblére öleli Ukrajnát(?)

Piros szőnyeges fogadtatásban részesült Oroszországban az ukrán miniszterelnök, ám lehet, hogy ez minden, amit kap.

2006. augusztus 16. szerda, 10:14

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A diplomáciai etikettben szereplő kötelező köszöntésnél melegebb fogadtatásban részesült a fekete-tengeri Szocsiba érkező, Moszkva-barát Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök.

A narancsos forradalom nyomán az ország kormányfői székéből eltávolított, majd a néhány hónappal ezelőtti választásokat követő hosszú politika patthelyzet után kormányfővé vált Janukovicsot Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívta az exszovjet államok vezetőinek informális vacsorájára. Ugyanakkor a hivatalos protokoll szerinti partnere, Mihail Fradkov orosz miniszterelnök a tárgyalásaikat megelőző nyilatkozatában nem tett célzást arra, hogy eltekintenének az Ukrajnát „természeti csapásként” érő januári gázemelés folytatásától. Ezzel szemben csak annyit mondott, hogy össze kell hangolni a két országnak a Világkereskedelmi Szervezetbe történő felvétel érdekében tett erőfeszítéseit, a piaci viszonyokhoz kell igazítani energiapolitikájukat, továbbá ki kell jelölni űrkutatási együttműködésük folytatásának útját.

Janukovics viszont arról beszélt oroszországi látogatásával kapcsolatban, hogy „meg kell szüntetni az egyensúlytalanságot a két ország viszonyában”. Ezzel bizonyára arra célzott, hogy a januári közel 100 százalékos gázáremelés után a Gazprom eltekinthetne annak az ígéretének a betartásától, amely szerint 2007-től tovább 130 százalékot rátenne az árakra. Ezzel ugyanis a jelenlegi 95 dollár/1000 köbméteres szintről 230-ra ugrana az energiahordozó ára, miközben szakértők szerint 120 dollár fölötti gázár már agyoncsapja az energiafaló ukrán nehézipar versenyképességét.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet