A diplomáciai etikettben szereplő kötelező köszöntésnél melegebb fogadtatásban részesült a fekete-tengeri Szocsiba érkező, Moszkva-barát Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök.
A narancsos forradalom nyomán az ország kormányfői székéből eltávolított, majd a néhány hónappal ezelőtti választásokat követő hosszú politika patthelyzet után kormányfővé vált Janukovicsot Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívta az exszovjet államok vezetőinek informális vacsorájára. Ugyanakkor a hivatalos protokoll szerinti partnere, Mihail Fradkov orosz miniszterelnök a tárgyalásaikat megelőző nyilatkozatában nem tett célzást arra, hogy eltekintenének az Ukrajnát „természeti csapásként” érő januári gázemelés folytatásától. Ezzel szemben csak annyit mondott, hogy össze kell hangolni a két országnak a Világkereskedelmi Szervezetbe történő felvétel érdekében tett erőfeszítéseit, a piaci viszonyokhoz kell igazítani energiapolitikájukat, továbbá ki kell jelölni űrkutatási együttműködésük folytatásának útját.
Janukovics viszont arról beszélt oroszországi látogatásával kapcsolatban, hogy „meg kell szüntetni az egyensúlytalanságot a két ország viszonyában”. Ezzel bizonyára arra célzott, hogy a januári közel 100 százalékos gázáremelés után a Gazprom eltekinthetne annak az ígéretének a betartásától, amely szerint 2007-től tovább 130 százalékot rátenne az árakra. Ezzel ugyanis a jelenlegi 95 dollár/1000 köbméteres szintről 230-ra ugrana az energiahordozó ára, miközben szakértők szerint 120 dollár fölötti gázár már agyoncsapja az energiafaló ukrán nehézipar versenyképességét.
