BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kifogott az olajipar a bolíviai államon

A „gazdasági erőforrások hiánya” miatt Bolívia felfüggeszti az ország olajiparának államosítását.

2006. augusztus 14. hétfő, 10:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Pénzhiány és szervezési nehézségek miatt ideiglenesen felfüggesztik a bolíviai olaj- és gázszektor államosításának folyamatát – jelentette be az ország szénhidrogénügyi minisztériuma. A jelentős mennyiségű olaj- és gázkészletek kitermelésére idén május 1-jéig külföldi társaságok rendelkeztek koncessziós jogokkal, ám akkor az ország radikálisan baloldali elnöke, Evo Morales bejelentette az ágazat államosítását. Az államelnök 60 napot adott a Yacimientos Petroliferos Fiscales Boliviano (YPFB) állami kézben lévő nemzeti olajtársaságnak, hogy „átlátható, hatékony és szociálisan ellenőrzött” céggé válva vegye át a kitermelés irányítását. A gondokat jelzi, hogy az illetékes minisztérium azt is közölte, átszervezik az egyébként 70 éves múltra visszatekintő YPFB-t, amelyet korábban részben privatizáltak, majd 2004-ben visszaállamosítottak. A cég 180 millió dolláros hitelért fordult az ország központi bankjához, hogy finanszírozni tudja a termelőegységek megszerzését. Az ellenzék a hírre reagálva kijelentette, hogy az egész államosítás csak a médiának szóló színjáték volt. A külföldi vállalatok egy része eddig elszabotálta jövedelme két százalékának befizetését az államkasszába, amit pedig szintén Morales rendelt el.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet