Hét napja folyamatosan erősödik és a hét végén rekordmagasságba emelkedett a cseh korona az euróval szemben, miután bejelentették, hogy az ország gazdasága január óta a legnagyobb külkereskedelmi többletet produkálta júniusban. A cseh nemzeti valuta euróárfolyama az augusztus 4-ei 28,31-ről péntek délelőttre 27,98-ra erősödött, amivel a Bloomberg által nyomon követett 71 valuta közül a negyedik legjobban teljesítő az elmúlt hat hónapban. Segíthette a koronát az is, hogy feloldódni látszik a júniusi parlamenti választások nyomán kialakult patthelyzet, mivel Vacláv Klaus államelnök kormányalakítási megbízást adott a másodikként befutott szocialisták vezérének.
A külkereskedelmi többlet értéke 8,86 milliárd koronára nőtt a májusi 2,33 milliárdról, elsősorban a személyautók és a komputerek felfutó exportjának köszönhetően. Elemzők ennek nyomán immár a régió egyik legkiegyensúlyozottabban teljesítő és leggyorsabban növekvő gazdaságának tartják Csehországot, amely versenyképességével további közvetlen külföldi tőkebefektetéseket vonzhat (ami még tovább erősítheti a nemzeti valutát). Ezt a véleményt látszik alátámasztani, hogy a közvetlen külföldi tőkebefektetések értéke a májusi 2,33 milliárd koronáról júniusra 7,47 milliárdra ugrott. Ezt egyebek mellett a japán Toshiba Corp. elektronikai cég beruházása is növelheti, amely augusztus végén dönti el, hogy Csehországban vagy Lengyelországban építi-e fel laposképernyős televíziókat gyártó üzemét, ami 50 millió eurós befektetést hoz majd a győztes országnak.
Az egyedüli rossz hír a cseheknek az, hogy megugrott az ország folyó fizetési mérlegének hiánya: a májusi 9,49 milliárd koronáról júniusban 27,06 milliárdra emelkedett. A termékek, szolgáltatások és jövedelmek áramlásának mérlegét tartalmazó mutatót az erős jövedelemkiáramlás rontotta le, aminek hátterében nagyrészt a külföldi tulajdonú vállalatok profitrepatriálása áll.
