BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szokatlanul gyenge termelékenységi adat az USA-ban

2006. augusztus 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az infláció növekedését és ezzel előbb-utóbb a Fed kamatemelését vonhatja maga után, hogy a második negyedévben lassult a termelékenység növekedési üteme az Egyesült Államok mezőgazdaságon kívüli gazdasági szektoraiban, miközben a bérnövekedés némileg gyorsult. Az előbbi mutató, amely azt jelzi, hogy egy dolgozó mekkora értéket állít elő egy munkaóra alatt, 1,1 százalék volt az első negyedévi 4,3 százalék után. Az úgynevezett egységnyi munkaerőköltség ezzel egyidejűleg 4,2 százalékkal bővült, szemben a január–márciusi 2,5 százalékkal – derül ki az USA munkaügyi minisztériumának összesítéséből. Szakértők a második negyedéves termelékenységnövekedésre 0,8 százalékos becslést adtak, az egységnyi munkaerőköltség bővülésének ütemét pedig 3,7 százalékra tették.
A termelékenység növekedési ütemének éves átlaga 2000 és 2005 között 3,1 százalék volt, miközben az egységnyi munkaerőköltségek csak évi 0,8 százalékkal bővültek. Mindkét adatnak az ad jelentőséget, hogy változásuk jelentős mértékben hozzájárulhat az infláció alakulásához, ami befolyásolhatja a Fed kamatdöntéseit. Az egységnyi munkaerőköltséget a termelés egyik legfontosabb ráfordítási tételeként tartják számon a szakértők. Ha ugyanis ez nő, akkor a növekményt vagy érvényesítik áraikban a gyártók, szolgáltatók vagy profitjuk rovására kénytelenek lenyelni. A pénzügyi szektoron kívüli vállalatok termelékenysége pedig az egyik olyan fontos gazdasági mutató, amelyet a Fed árgus szemekkel figyel.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet