BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Importtámogatásokat vonna meg az USA

Amerikai kongresszusi képviselők beszüntetnék a legnagyobbnál is nagyobb importkedvezmények nyújtását.

2006. augusztus 8. kedd, 12:05

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Előfordulhat, hogy a világkereskedelmi tárgyalások kudarca nyomán az Egyesült Államok nem újítja meg az úgynevezett Generalised System of Preferences (GSP) keretében fejlődő országoknak adott kedvezményeket, azaz a legnagyobb kedvezmény elvét is felülmúló importtámogatásokat. A jelenleg egyebek közt Dél-Afrikát, Indiát, Brazíliát, Romániát, Horvátországot is érintő, 32 éves múltra visszatekintő rendszerben több ezer termék importvámját engedik el. A néhány éve még Magyarországra is kiterjedő rendszer működését időről időre meg kell hosszabbítania a kongresszusnak, ám több képviselő is úgy véli, hogy a WTO-tárgyalások kudarcáért az olyan nagy és nem mellesleg GSP-kedvezményezett fejlődő országok a felelősek, mint India és Brazília, amelyek nem voltak hajlandóak megnyitni piacaikat a külföldi iparcikkek előtt.
Szakértők szerint a lépésnek igen kellemetlen következményei lehetnének a GSP-t jelenleg élvező országokra nézve. Dél-Afrika például az Egyesült Államokba irányuló exportjának negyede után élvezi a kedvezményeket, további 25 százaléka után pedig egy másik törvény, az African Growth and Opportunity Act alapján nem fizet vámot.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet