India kétoldalú megegyezésekre törekszik az EU-val, Japánnal és más országokkal azután, hogy tegnap kudarcba fulladtak a világkereskedelmi tárgyalások – idéz a Houston Chronicle egy magas rangú indiai kormányhivatalnokot. Az indiai álláspont szerint a többoldalú tárgyalások kudarca nem korlátozza az ország külkereskedelmének fejlődését, és ezzel gazdaságának egészséges, 8 százalék körüli ütemű növekedését, annak ellenére, hogy várhatóan évekig remény sincs a világ nagy gazdasági közösségeinek kölcsönös engedményein alapuló szabadpiaci rendszer létrejöttére. Mint a tisztviselő elmondta: nem adták fel az egységes világkereskedelmi rendszer kialakításának támogatását, de amíg ez megvalósulhat, addig a kétoldalú kapcsolatok fejlesztését szorgalmazzák.
Ezzel megkezdődött az, amit szakértők a kudarcba fulladt világkereskedelmi tárgyalások legsúlyosabb következményének tartanak, nevezetesen a világ széthullása regionális gazdasági övezetekre. A Business Week online kiadásában megjelent értékelés szerint e fejlemény első számú vesztese a világ legnagyobb gazdasága és egyetlen katonai szuperhatalma, az Egyesült Államok, amely számára komoly kockázatokat rejt magában a politikai-gazdasági blokkok létrejötte. Az elemzők egyébként úgy vélik, a tárgyalásokat eleve kudarcra ítélte, hogy olyasmit akartak megoldani a felek, amire nem lehettek hivatottak. Amíg a fejlett országok adófizetői eltűrik, hogy a befolyásos agrárlobbik nyomása alatt az ő befizetéseikből bőkezűen támogassák a mezőgazdaságot, addig hiába próbálnak a fejlődő országok diplomatái ez ellen érvelni, nincs lehetőségük a dolog megváltoztatására. Amíg pedig az USA és az EU nem csökkenti ezeket a dotációkat, addig a harmadik világ is védeni fogja piacait a Nyugat iparcikkeivel szemben.
