A költségek növekedése, továbbá jogi ügyekből fakadó kiadások miatt 24 százalékkal esett a Microsoft Corp. nettó eredménye üzleti évének negyedik negyedévében, ám a nagyvállalat ennek ellenére kétszer 20 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot jelentett be. A forgalom 16 százalékkal, 11,8 milliárd dollárra nőtt a tavalyi negyedik negyedévhez képest, ami kicsit jobb 11,6 milliárdos elemzői várakozásánál. A hírek eredőjeként nőtt a cég részvényárfolyama a zárás utáni tőzsdén kívüli kereskedésben.
A visszavásárlási programról – amelynek első lépése augusztus 17-éig zárul le, a második pedig 2011 júniusáig –, érdekes módon azok az elemzők adják a legpozitívabb értékeléseket, akik nem tartanak Microsoft-részvényeket, illetve akik munkáltatója szintén nem fektetette pénzét a redmondi nagyvállalat papírjaiba. A visszavásárlás kétségtelenül megemeli az egy részvényre jutó eredményt, ami örömhírként szolgálhat a befektetőknek, akik úgy látják, Microsoft-papírjaik évek óta beragadtak egy bizonyos szinten. Erősítheti az optimizmust, hogy a cég negyedéves jelentésében nagyon pozitív képet fest a 2007-es év üzleti lehetőségeiről.
A redmondiak az elmúlt időszakban többször is tesztelték a befektetők és az elemzők türelmét. Egyebek mellett például többször elhalasztották a jelenleg futó Windowst felváltó Vista operációs rendszer piacra dobását, illetve bejelentették, hogy a következő üzleti évben az üzemi eredmény várhatóan kétmilliárd dollárral elmarad a szakértői becslésektől. Elemzői konferenciákon bírálták a céget költekezéséért is: például azért, mert az Xbox 360-as videojáték-konzol minden egyes darabján veszteséget szenved el, illetve a Vista várható magas piaci bevezetési költségeiért, valamint az új szolgáltatási területekre való behatolásra fordított, kétséges megtérülésű összegekért.
