A német, holland, finn és a svéd posta tegnap közös levélben szólította fel Charlie McCreevyt, az Európai Bizottság (EB) belső piacért felelős tagját, hogy ne javasolja a piacnyitás késleltetését. Az EB az idén vizsgálja felül, miként állnak a tagállamok a postai szolgáltatások irányelvének átültetésével, és a jelentés alapján esetleg a szektor 2009-re tervezett teljes liberalizációjának halasztását is javasolhatja. Az EB láthatólag két tűz között van, az Európai Parlament tavalyi jelentése ugyan előrehaladást állapított meg, ám a törvénykezés meghonosítása nem egyenletes, ami a 2009-es időpont halasztását hozhatja magával, ellenkező esetben a piacukat valóban megnyitó tagállamokat hátrány éri a vonakodókkal szemben. A határidőhöz ragaszkodók szerint az új hírközlési eszközök (e-mail, sms, internet, mobiltelefon) radikálisan megváltoztatták a piacot. A szolgáltatások alkalmazkodását a szabad verseny segíti a legjobban, ez az érdeke a postai forgalom 85 százalékát kitevő üzleti szférának is, a monopóliumok fenntartását már kevéssé indokolja az általános szolgáltatások garanciája. (Ilyen például a postaláda vagy a postabélyeg árusítóhelyének a közelsége.) A tagországok 2001-ben állapodtak meg a fokozatos liberalizálás menetrendjében. A piacnyitás 2003-tól érvényes minden külföldre irányuló postai küldeményre. Ez alól azonban felmentést kaphattak azok az országok, amelyek teljes szolgáltatásának veszteségét a külföldi forgalom kompenzálja.
