Az EU-pénzügyminiszterek tegnap Brüsszelben jóváhagyták Szlovénia csatlakozását az euróövezethez. Így az ország elsőként a 2004-ben csatlakozott új tagállamok közül január 1-jén felválthatja nemzeti fizetőeszközét, a tolárt az euróra. Az árfolyam az Európai Bizottság ajánlásának megfelelően 239,64 tolár lesz. A miniszterek folytatták a vitát az egy esztendeje megreformált stabilitási és növekedési megállapodásról. A soros finn EU-elnökség terve szerint a jövőben kevésbé kellene türelmesnek lenni azokkal az országokkal szemben, amelyek ugyan alatta vannak a megengedett küszöbértéknek (a GDP három százalékának), ám vonakodnak attól, hogy évente fél százalékkal tovább javítsák a deficitjüket. Az elképzelés kevés támogatást kapott, annak ellenére, hogy Brüsszel ősszel várhatóan felfelé módosítja az idei gazdasági növekedés ütemére jósolt előrejelzését, a dráguló olaj és az ennek nyomában emelkedő infláció ellenére. Májusban Brüsszel az eurózóna növekedését 2,1 százalékban jelölte meg.
A pénzügyminiszterek az unió történetében első alkalommal folytattak nyilvános vitát a múlt havi csúcson elfogadott új szabálynak megfelelően. Ennek értelmében a tanácskozás mindig nyitott lesz, ha uniós szintű törvénykezésről döntenek. Tegnap az EU házibankja, az Európai Beruházási Bank (EIB) mandátumának a kiszélesítéséről cseréltek eszmét. A jövőben további 16, nem EU-tagnak is nyújthat hitelt a luxemburgi székhelyű EIB.
