Jogtalanul kötött megállapodást az EU és az Egyesült Államok éppen két esztendeje az uniós légi utasok adatainak kiadásáról Washington számára – állapította meg az unió luxemburgi bírósága.
Az amerikai hatóságok a szeptember 11-i merényletek nyomán követelték az európai utazási irodáktól és a légitársaságoktól az Egyesült Államokba tartó utasok adatainak továbbítását. Mivel leszállási engedélyük bevonásával fenyegették meg az együttműködést megtagadó légitársaságokat, az Európai Bizottság (EB) jobbnak látta, ha a jogbiztonság érdekében hivatalos megállapodást kezdeményez. Így az eredeti követelés némiképp enyhült (korlátozták az adatok körét, tárolásuk határidejét és harmadik országnak való kiadását), ám az Európai Parlament még ezt is sokallta, ezért a luxemburgi bírósághoz keresetet nyújtott be. A testület megalapozottnak találta a panaszt, mondván: az EB túllépte hatáskörét, amikor az egyesült államokbeli adatvédelmi garanciákat megfelelőnek ítélte. És mivel a tagállamok ennek a megfelelési határozatnak az alapján hagyták jóvá az EB és Washington megállapodását, szintén törvénytelenül jártak el.
Az EB első reakciójában arra hívta fel a figyelmet, hogy az ítélet nyitva hagy egy kiskaput: ha a bizottság kellő jogalapot talál az adatok kiadására, akkor a gyakorlat folytatható.
