BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veszélyben az EU áfacsomagja

Nem sikerült megállapodniuk az EU-tagállamoknak a nemzetközi szolgáltatások áfájáról és vita van az olajcégek esetleges extraadójáról is.

2006. május 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tagállamok többsége hajlik annak elfogadására, hogy a külföldön végzett szolgáltatások utáni áfát ne a szolgáltató anyaországában, hanem az ügyfél országában fizessék meg. Az EU-pénzügyminiszterek pénteki találkozóján kiderült, hogy a két legalacsonyabb áfát alkalmazó ország, Luxemburg és Németország nem hajlandó az alapelv elfogadására; nyilvánvalóan az adóbevételeiket féltik. Egyre több telekommunikációs szolgáltató cég települ az alacsony áfát alkalmazó tagállamokba – például a villámgyorsan népszerűvé vált internetes olcsó telefon-összeköttetést Luxemburgból biztosító Skype, amely ott fizeti a 15 százalékos áfát, akkor is, ha a szolgáltatást történetesen Dániában veszik igénybe, ahol 25 százalék az áfakulcs. Karl-Heinz Grasser osztrák pénzügyminiszter most kétoldalú tárgyalásokon akarja jobb belátásra bírni két kollégáját.
Kovács László, az Európai Bizottság adópolitikáért felelős tagja a brüsszeli kezdeményezés elfogadását sürgette, hiszen a jelenlegi állapotok versenytorzuláshoz vezetnek. Az adóügyekben megkövetelt egyhangú megállapodás hiányában az adócsomag többi eleme is a nézeteltérés túszává válik, így az egyablakos áfaügyintézés egyszerűsített eljárásának bevezetése és az e-kereskedelem adóztatására vonatkozó irányelv meghosszabbítása – pedig amúgy egyik kérdés sem számít vitatottnak. Fölmerült a pénteki találkozón a magas olajárak nyomán hirtelenül meggazdagodott olajcégek extra megadóztatásának lehetősége is. Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő és pénzügyminiszter szerint a közvéleményt irritálja, hogy miközben egyre mennek föl az energiaárak, az olajcégek profitja soha nem látott magasságokba ér – szerinte a különadó kivetése megnyugtatná a lakosságot. Grasser szerint azonban a javaslat irreális, ennek csak globális keretekben volna értelme, a kérdés megvitatásának a legerősebb ipari államokat tömörítő G–7 volna az alkalmas fóruma.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet