Az Európai Bizottság (EB) felfüggeszti a Szerbia-Montenegróval folyó tárgyalásokat a stabilizációs és társulási egyezményről, mert Belgrád adós maradt Ratko Mladics letartóztatásával. Olli Rehn, a testület EU-bővítésért felelős tagja tegnapi sajtótájékoztatóján személyesen jelentette be a döntést, miután megkapta a hágai nemzetközi törvényszék negatív értékelését. A bíróság főügyésze, Carla del Ponte szerint Belgrád nem tett meg mindent annak érdekében, hogy felkutassa és letartóztassa a háborús bűnökkel vádolt boszniai szerb tábornokot, Ratko Mladicsot. A tárgyalások következő fordulója május 11-én lett volna.
Rehn hangsúlyozta, hogy Belgrád kellő együttműködése esetén készek az egyébként jó tempóban haladó tárgyalások felújítására, a hatóságok felkészültsége lehetővé tenné, hogy tartsák az eredeti tervet, vagyis 2006 végén aláírják a megállapodást. A jelek szerint Brüsszel ugyanazt a stratégiát követi, mint Zágrábbal szemben – tavaly októberben csak Gotovina tábornok kézre kerülését követően volt hajlandó megkezdeni Horvátországgal a márciusban elhalasztott csatlakozási tárgyalásokat. Az elmúlt hetekben egymást érték a hírek arról, hogy a Szerbiában bujkáló Mladics állítólag feltételeket szabott Hágának, amelyek teljesülése esetén feladta volna magát. Belgrádot egy ideje hiteles partnernek tekintette a nemzetközi törvényszék, mert az elmúlt egy esztendőben mintegy tucatnyi háborús bűnök elkövetésével vádolt személyt küldött Hollandiába, akik a szerb kormány nyomására „önként” jelentkeztek, vagy letartóztatták őket. Ugyanakkor néhány hónapja az EU-ultimátumban tette világossá, hogy amíg Mladics nincs Hágában, addig szó se lehet a kapcsolatok szorosabbra fűzéséről. Brüsszel ezzel párhuzamosan Bosznia-Hercegovinától is várja, hogy kézre kerítsék Radován Karadzsicsot. Mindkét balkán ország – hosszabb távon – tagja lehet az EU-nak.
