BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már nem tabu az atom

Megháromszorozták az új uniós költségvetésben a nukleáris kutatási projektek közösségi támogatását.

2006. április 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magas olajárak és az olajtermelő országoknak való kiszolgáltatottság következtében már nem tabu téma az atomenergia az EU-ban. A megváltozott időt jelzi, hogy José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke kevéssel hivatalba lépése után már felvetette, hogy a nukleáris energiát elutasító tagországoknak felül kellene vizsgálniuk politikájukat. A 2007–2013-ra szóló uniós költségvetésben megháromszorozták a nukleáris kutatási projektek közösségi támogatását, amely 4,1 milliárd euró lesz. Főként a zöldek lecsillapítására hangsúlyozzák azonban, hogy ezzel nem szorgalmazzák az atomenergia alkalmazását. A pénz a reaktorok biztonságosabbá tételére, a nukleáris hulladék megfelelő semlegesítésére és tárolására, valamint fúziós kutatásokra szolgál. Vitathatatlan viszont, hogy ha fokozzák az atomreaktorok megbízhatóságát, azzal az ellenzők vitorlájából is kifogják a szelet.
Az Európai Bizottság közel másfél milliárd eurót fordított a csernobili katasztrófa következményeinek felszámolására és a FÁK hasonló rendszerű atomerőművei korszerűsítésére. Ebből 470 millióval támogatta a katasztrófa hatásainak csökkentésére létrehozott szociális, egészségügyi és környezetvédelmi projekteket, és 900 millióval járult hozzá a FÁK elavult eljárással működő reaktorai biztonságának javításához. A felrobbant atomerőművet beborító szarkofág fölé tervezett új bunker teljes költségének több mint negyedét állja az EU, 240 millióval járul hozzá, és ehhez jön további ötvenmillió a reaktorból származó atomhulladék semlegesítésére. Brüsszel 1995-ben megállapodott Kijevvel, hogy Ukrajna 2000-ig leállítja a helyszínen működő többi atomreaktort is, és a kieső energia pótlásához kompenzációként 65 millió eurót nyújtott. Százmilliót a közvetlen sugárszennyezések következményeinek megszüntetésére fordítottak, részben kutatásra, részben egészségvédelmi projektekre, a pajzsmirigyrákkal szembeni küzdelemre. Fehér-Oroszország négy sugárfertőzött régiója összesen hatmillió eurót kapott a terület szociális körülményeinek javítására, rehabilitációs projektekre. Ezenkívül a FÁK-országok összesen 900 milliós támogatásban részesülnek az elavult szovjet rendszerű reaktorok átalakítása céljából, hogy legalább közelítsék a nyugati biztonsági szabványokat.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet