BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökkent a költségvetési deficit az EU-ban

2006. április 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Portugália és Görögország előtt Magyarország vezeti a mezőnyt államháztartási hiány tekintetében az Eurostat most közzétett 2005-ös adatai szerint. Az eurózóna együttes deficitje 2,4, a 25 tagországé 2,3 százalék, ami azt jelenti, hogy 2004-hez képest az eurót használó 12 ország GDP-arányos hiánya 0,4, a többieké 0,3 százalékkal csökkent. A GDP-arányos államadósság ezzel szemben növekedett: az euróövezetben 69,8-ról 70,8-ra, az EU-25-ben 62,4-ről 63,4 százalékra. (Ez csak látszólag ellentmondás, csupán azt jelzi, hogy lassult a törlesztés üteme.) A 3 százalékos referenciaértéket megsértők csoportjában Magyarország áll az élen, 6,1 százalékkal, a további sorrend: Portugália (6), Görögország (4,5), Olaszország (4,1), Nagy-Britannia (3,7), Németország (3,3) és Málta (3,3). Nyolc tagállam költségvetése szufficites volt, a legnagyobb mértékben Dániáé (4,9 százalék), Svédországé (2,9) és Finnországé (2,6). Mindent összevetve 18 tagállam javított, hét rontott 2004-hez képest.
A magyar hiánnyal kapcsolatban meglehetősen élesen fogalmazott Amelia Torres, Joaquín Almunia monetáris politikáért felelős biztos szóvivője. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország folyamatosan, több ízben megsértette a költségvetési hiány megengedett referenciaértékét és nem szívlelte meg a brüsszeli ajánlásokat. A bizottság most azt várja, hogy szeptember 1-jéig Budapest olyan konvergenciaprogramot nyújt be, amely megfelel a tagállamok elvárásainak és amelyhez az új kormány tartja is magát. Torres kiemelte azt is, hogy a bizottság 2008-ig adott haladékot a nyugdíjreform költségeinek beszámítására, enélkül a tavalyi magyar hiány 1,4 százalékponttal magasabb lenne.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet