BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszel nem hisz a 2010-es magyar euróban

2006. április 23. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Unió tagállamai az Európai Bizottság javaslatára szeptemberig adtak haladékot, hogy a magyar kormány benyújtsa érdemben módosított, részletes konvergenciaprogramját – bizottsági munkatársak magánbeszélgetésekben azonban jelzik: Brüsszelben már senki sem veszi komolyan, hogy Magyarországon az euró bevezethető lesz 2010-ben, hiszen ehhez már 2008-ban a GDP 3 százaléka alá kellene szorítani a deficitet. Mindazonáltal a határidő önként vállalt; az EU csak azt szabta meg, hogy a monetáris unióhoz akkor kell csatlakozni, amint az ország teljesíti a feltételeket – ugyanakkor a pénzügypolitikát alá kell rendelni az alacsony inflációnak és a kordában tartott költségvetésnek. Joaquín Almunia, a monetáris politikáért felelős bizottsági tag már korábban figyelmeztette Magyarországot, ne lőjön mozgó célpontra: szabjon meg egy reális időpontot az euró bevezetésére, és prezentálja annak hiteles menetrendjét. Az euró bevezetésének esetleges csúszását a nemzetközi pénzügyi élet és a befektetők elfogadják, ha az kiszámítható gazdaságpolitikával párosul. Brüsszel számára pedig az a fontos, hogy a tagállamokban tartalékok képződjenek, amelyek átmeneti hanyatlás esetén is biztosítják a stabil gazdaságot.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet