Csehországban a gazdaság és ezen belül az ipari termelés növekedésének gyorsulása ellenére csak kismértékben csökken a munkanélküliség. Ennek oka – mint az elemzők rámutatnak – nem az, hogy nem nő a munkahelyek száma, hanem az, hogy az új állások javát külföldiek tölti be. Tavaly összesen 71 ezer új állás keletkezett, ezen belül az iparban, amely az idén januárban 15,7, februárban 11,8 százalékkal nőtt éves összehasonlításban, 26 500. Ugyanakkor tavaly 34 ezerrel nőtt a legálisan munkát vállaló külföldiek száma, és az új állások mintegy felét a külföldiek töltik be – idézte a Mladá Fronta Dnes Pavel Sobíseket, a HVB Bank elemzőjét. A Liberecben működő Denso autóalkatrész-gyártó cég szóvivője közölte, hogy nem tudtak elég munkavállalót szerezni, ezért lengyel vendégmunkásokkal töltötték fel az állományt. A jelenség azért is érdekes, mert a lengyel és a német határ közelében fekvő város térségében helyenként a 20 százalékot is megközelíti a munkanélküliség.
A lengyelek mellett sok szlovák és ukrán is dolgozik Csehországban. Jelenleg 140 ezer szlovák vállal legálisan munkát külföldön, ebből mintegy 70 ezer Csehországban. A jelenség magyarázata a prágai lap szerint az, hogy a csehek nem szívesen töltik be a 10 ezer cseh korona (kb. 108 ezer forint) körüli fizetést nyújtó fizikai munkaköröket. Eközben a munkanélküliség márciusban 8,8 százalékos volt, az egy évvel korábbi 9,4 százalék után. Szakértők szerint a ráta csak nehezen fog 8 százalék alá esni, mivel a bőkezű szociális juttatások miatt a mintegy félmillió állástalan többsége nem érdekelt a munkavállalásban.
