Németország ma már lényegében az egyetlen uniós tagállam, amely még adós a dohányreklámok tilalmára vonatkozó uniós szabály átültetésével, ezért az Európai Bizottság illetékes tagja perrel fenyegette meg Berlint. Markosz Kyprianou egészségügyi és fogyasztóvédelmi biztos a Berliner Zeitungnak adott interjújában rámutatott, hogy bár még Luxemburg sem fogadta el a jogszabályt, ott legalább már folyik annak előkészítése. Németországban viszont még egyetlen lépés sem történt az ügyben, noha tavaly augusztus volt a végső határidő a direktívának a nemzeti törvénykezésbe való átültetésére. A szóban forgó szabály megtiltja a dohánytermékek reklámozását az írott sajtóban, rádióban (a tévében már korábban tiltott volt), az interneten és külföldön is követhető nemzetközi sporteseményeken. A nem határokon átnyúló hatású, mozikban, hirdetőoszlopokon, használati tárgyakon (hamutartó, napernyő) történő reklám tiltását a szabály nemzeti hatáskörben hagyja.
Berlin visszautasította a bírálatot. A kormány szóvivője szerint egyetértenek a dohányzás visszaszorításával és nem akarják akadályozni a nemdohányzók védelmét, de Brüsszelnek nincs joga ahhoz, hogy eldöntse, milyen reklámot korlátozzanak. Berlin korábban az EU bírósága előtt megtámadta a direktívát, de ítélet még nem született. Évente 650 ezren halnak meg a 25 tagállamban a dohányzással összefüggő betegségekben, és az ezzel kapcsolatos egészségügyi kiadások elérik a 100 milliárd eurót, ezért a dohányzás visszaszorítása közös érdek – hangsúlyozta Kyprianou.
