BUX 139937.61 0,22 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orvossztrájk Szlovákiában

2006. április 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnapra országossá terebélyesedett a múlt péntek délután kezdődött orvossztrájk Szlovákiában, amelyhez főleg a nagy egyetemi kórházak csatlakoztak. Az ágazati szakszervezet által kezdeményezett megmozdulással döntően három célt szeretnének elérni: a bérek 25-30 százalékos emelését, a kórházak részvénytársaságokká történő átalakításának leállítását, valamint az egészségügynek jutó források növelését. Az orvosok szerint az ágazatban már öt éve nem volt általános béremelés. Az orvosok átlagbére (a szolgálatokkal, ügyeletekkel együtt) ennek ellenére tavaly 31 345 korona (224 430 forint) volt, ami az országos átlag közel kétszerese. A nővérek tavalyi átlagbére (ügyeletekkel együtt) tavaly 14 500 és 15 300 korona (103 820–109 550 forint) között mozgott.
A kórházak részvénytársasá-gokká történő átalakítása nem jelentene tulajdonosváltást, az egészségügyi intézmények továbbra is az állam kezében maradnának, de a részvénytársasági forma feszesebb pénzügyi elszámolást, pontos kimutatást igényel. Az orvosok egyes vélemények szerint utóvédharcot folytatnak: védik a túlfoglalkoztatottságot, a pazarlást, a gyógyszergyárak hálójába kerülve túlzásba viszik a drága gyógyszerek kiírását. A túlfoglalkoztatottság terén mindenesetre már történt előrelépés: míg 2000-ben 121 ezer főt foglalkoztattak az egészségügyben, addig 2005-ben már csak 96 ezret. Tény mindenesetre, hogy az egészségbiztosítók befizetései nem fedezik a kiadásokat, márpedig a kórházak ebből tartják fenn magukat. Szlovákiában két állami egészségbiztosító és három magánbiztosító működik, és úgy tűnik, az államiakkal nagyobb a baj. De az állam sem erőlteti meg magát: az alkalmazottai után fizetett betegbiztosítás mértéke csupán a 60 százalékát éri el annak, amennyit a nem állami szféra fizet, ráadásul tavaly alábecsülte az erre elkülönítendő összeg nagyságát, ezért 700 millió koronával kevesebbet utalt a betegbiztosítók számlájára, mint amennyit kellett volna. A Dzurinda-kormány által megvalósított egészségügyi reform során, ha szimbolikusan is, de fizetőssé tettek néhány szolgáltatást (egy kivizsgálás 20 korona, a kórházi ágy egy napra 50 korona, stb.). Az országban véghezvitt radikális reformok közül az egészségügyit tudta a legnehezebben megemészteni a lakosság, ezt éri a legtöbb bírálat.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet