BUX 139937.61 0,22 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csehország is teljesítette a maastrichti kritériumokat

2006. április 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csehország – Szlovákiához hasonlóan – tavaly szintén teljesítette az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti kritériumokat – jelentette a prágai statisztikai hivatal. A költségvetés deficitje 2005-ben a bruttó hazai termék (GDP) 2,59 százalékát tette ki, míg a maastrichti feltételrendszer 3 százaléknál húzza meg a határt. Egyébként Prága már 2004-ben a 3 százalékos hiányküszöb alá került a maga 2,86 százalékos deficitjével. Miroslav Plojhar, a Citibank elemzője szerint Csehország az öt feltételből már négyet teljesít. A közszféra (a kormány, az egészségbiztosítók, az önkormányzatok, a költségvetésen kívüli alapok) adósságállománya ugyan tavaly 46,2 milliárd cseh koronával nőtt, elérve a 901,3 milliárd koronát, azonban ez csupán a GDP 30,49 százaléka, miközben a maastrichti kritérium 60 százalékról szól. A Právo című napilap szerint viszont idén, a választások évében elfogadott jelentős szociális többletkiadások (például minden április 1. után születő gyermek után az állam már 17 500 koronát fizet a szülőnek) újra elmélyítik a deficitet, a pénzügyminisztérium számításai szerint ezért 2006-ban a költségvetés deficitje 3,6 százalékra nőhet.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet