Szlovákia költségvetési hiánya tavaly 42,465 milliárd korona volt (eredetileg 47,8 milliárdos deficitet vártak), ami a bruttó hazai termék (GDP) 2,95 százaléka. Ezzel az ország történetében először sikerült teljesíteni a legfeljebb 3 százalékos költségvetési hiányt feltételező maastrichti kritériumot – közölte tegnap Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter. A Dzurinda-kabinet eredetileg 3,4 százalékos deficittel számolt. A vártnál jobb eredmény néhány egyszeri tranzakciónak is köszönhető, de elsősorban az elmúlt években végrehajtott reformoknak, amelyeknek köszönhetően a GDP 2005-ben a tervezett 4,5 százalék helyett 6 százalékkal nőtt, ezért az adóbevételek a vártnál 15,3 milliárd koronával voltak magasabbak. Az államadósság 2005 végén 507,4 milliárd koronára rúgott (56,7 milliárddal kevesebb, mint 2004-ben), ami a GDP 35,2 százaléka. A pénzügyminisztérium legfrissebb prognózisa szerint idén a költségvetés hiánya a GDP 2,7 százaléka lesz. Az év első három hónapja után egyelőre többletet mutat Szlovákia 2006-os költségvetése. A pénzügyminisztérium tegnapi adatai szerint március 31-ig a büdzsé bevétele 71,828 milliárd, kiadása 71,671 milliárd koronát tett ki, vagyis a többlet 157 millió korona.
