BUX 139864.61 0,17 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákiában is urak lettek a lakók

2006. március 30. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában a rendszerváltást követően az úgynevezett lakásszövetkezetek, valójában az állam vagy a település tulajdonában lévő lakások, valamint a szolgálati lakások zömét jutányos áron megvehették a lakóik. Csak egy maradványösszeget kellett kifizetni, hiszen a lakók a fizetett bérrel egyben a lakás árát is törlesztették. Így akár egy ma 1 millió koronát érő lakást is meg lehetett venni 40–60 ezer koronáért, továbbadni viszont már a tényleges piaci áron lehetett. Pozsonyban ma egy 3 szobás régebbi panellakás ára 1 600 000 koronánál kezdődik, Nyitra megyében 800 ezer, Nagyszombat megyében pedig 1 millió korona e kategória alsó határa. Az 1990-es évek elején a lakásszövetkezetek még több mint 370 ezer lakást birtokoltak, 2005 végére ezek több mint 70 százaléka magánkézbe került. A korábbi lakásszövetkezetek java ennek dacára megmaradt, de már csak a lakások üzemeltetésével kapcsolatos teendőket látják el. Ha egy lakóközösség nem elégedett a lakásszövetkezet munkájával, akkor kiválhat belőle, gond akkor szokott lenni, ha ebbe nem egyezik bele minden érintett lakó.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet