Viviane Reding, az Európai Bizottság (EB) információs társadalomért felelős tagja hadat üzent az EU-országokban működő mobilszolgáltatóknak. Ha a tegnap ismertetett tervei valóra válnak, akkor a jövőben a külföldi telefonálásért nem számíthatnak föl többet a szolgáltatók, mint a hazai hívásért, és a roamingért (a külföldön fogadott hívásért) nem számlázhatnak semmit. Vagyis ha egy magyar turista történetesen Rómában taxit rendel, a hívásért nem fizethet többet, mint amennyibe Budapesten kerülne a mobilhívás. Ha viszont őt hívják fel ott Magyarországról, azért a jövőben egyáltalán nem kellene fizetnie.
Az Európai Bizottság tavaly októberben még csak úgy próbálta meg rászorítani a mobilcégeket a tarifacsökkentésre, hogy internetes honlapon mutatta be a költségeket. Az esetek többségében a tarifák azóta is változatlanok, a mérséklés inkább a kivétel, sőt drágulásra is akadt példa. Az összehasonlító táblázatok szerint egy négyperces beszélgetés tarifája igen eltérő – 4–12 euró –, ráadásul némelyek, például a görög szolgáltatók, nem publikálják saját honlapjukon a roaming árát. Reding már akkor jelezte: ha a telefontársaságok nem hajlandóak önkéntes ármérséklésre, akkor ő kezdeményezi majd az uniós szintű lépést mint belső piacra vonatkozó szabályozást. A jelenlegi árrendszer minden fogyasztó számára hátrányos, de különösen érzékeny veszteséget jelent a kis- és középvállalatoknak, amelyek adott esetben jóllehet külföldön, de mégiscsak az EU-ban, tehát a belső piac keretein belül működnek. Márpedig – mint azt a múlt heti uniós csúcson is megerősítették – a külföldi mobilbeszélgetések magas tarifája rontja az EU versenyképességét. A szolgáltatókat felügyelő, illetve piacszabályozó nemzeti hatóságok európai csoportja (ERG) lényegében támogatja Brüsszelt, legalábbis Reding tegnapi sajtótájékoztatóján megjelent a csoport elnöke, Kip Meek is, aki kérdésre válaszolva elmondta: a célkitűzést támogatják – arra azonban nem adott egyenes választ, hogy magát a javaslatot is elfogadják-e. Az Európai Bizottság mindenesetre április 28-ig várja a javaslathoz a hozzászólásokat, ezeket június végére összegzi és jelentést készít a várható anyagi következményekről. A törvénykezési folyamat még a nyáron elkezdődhet, s az új szabály – gyorsított eljárás eredményeként, ha elfogadják a tagállamok és az Európai Parlament is – 2007 nyarára már hatályba is léphet.
