BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Várat magára az uniós energetikai politika

Az EU vezetőinek nagy többsége felvizezett formájában is támogatja a szolgáltatási irányelvet és lerakták az alapját a közös energetikapolitikának, jóllehet egyelőre az nem lesz integrált része a belső piacnak.

2006. március 26. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU múlt heti csúcstalálkozóján vereséget szenvedtek a szolgáltatási piac nagyobb fokú liberalizálását sürgetők, a tagállamok ugyanis az Európai Parlament (EP) felvizezett változatát támogatják, amely többek között nem fogadja el a származási elvet. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatót korlátozhatják egy másik tagállamban végzett munkája során, azaz tiszteletben kell tartania a helyi egészségügyi, szociális és munkajogi szabályozást. Az eredeti, liberálisabb „Bolkestein-direktíváért” küzdő Hollandia és Magyarország magára maradt a vitában, a korábban azt támogató brit, dán és svéd kormányfő kihátrált vagy néma maradt, a cseh és lengyel álláspont pedig elhalványult, így végül a csúcs úgy ítélte meg, hogy az EP kompromisszumánál nagyobb nyitásnak nincs esélye. Az Európai Bizottság (EB) április 4-re ígért új javaslata az EP változatán alapul majd, és az irányelvet akár már idén elfogadhatják.
Az uniós csúcs adós maradt a közös energetikai politika ambiciózus szándékának valóra váltásával is. Bár alapjait kétségkívül lerakták, ez egyelőre teljesen nemzeti hatáskörben marad, legfeljebb egyfajta koordinálásról lesz szó, de belső piaci integrációja – amely a vétójog feladását jelentené – a távoli jövőben valósulhat csak meg. A kompromisszum értelmében 2015-ig az energiafogyasztás 15 százalékát megújuló energiaforrásból kell fedezni, 8 százalékát pedig bioüzemanyagból, de elvetették az EB javaslatát egy európai felügyelő hatóság létrehozásáról. Az éppen az energiapiacon tapasztalt „gazdasági patriotizmus” ügyében várt francia–olasz összecsapásra mindeközben nem került sor. A csúcs osztrák kezdeményezésre célul tűzte ki, hogy 2010-ig évente kétmillió új munkahellyel emeljék a foglalkoztatottsági szintet, a prioritás a fiatalok munkanélküliségi rátájának mérséklése. 2010-ig tíz százalékra kellene csökkenteni az iskolát elhagyók számát, és gondoskodni kellene arról, hogy a 22. évüket betöltő fiatalok legalább 85 százalékának legyen középfokú végzettsége. 2007-ig minden iskolapadból kikerülő fiatalnak fél éven belül munkát, szakmai gyakorlatot kell kínálni, 2010-től pedig ennek négy hónapon belül kell megtörténnie. A kis- és középvállalatoknak megígérték, hogy 2007 végére egy héten belül lehet a cégalapítás papírmunkáját elvégezni, és addigra az egyablakos rendszert is megvalósítják, továbbá megduplázták, 200 ezer euróra emelték a nemzeti hatáskörben nyújtható állami támogatás maximumát.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet