A szlovák parlament tegnap elfogadta a nemzeti nukleáris alapról szóló törvénytervezetet, amely az elöregedett atomerőművek bezárásának finanszírozását biztosítja. Ezzel, mint a privatizációs tanácsadást ellátó PricewaterhouseCoopers képviselője közölte, április végéig lezárulhat a szlovák villamos művek (Slovenské Elektrárne, SE) 2005 februárja óta húzódó privatizációja. A tendert az olasz Enel nyerte, amely a 66 százalékos részvénycsomagért 840 millió eurót fizet. Az elfogadott jogszabály értelmében a fogyasztók 2006 júliusától minden egyes kilowattóra villamos energia után 0,05 koronát fizetnek be a nukleáris alapba, ami évi mintegy 850 millió korona bevételt eredményez. A befizetés 20 évig tart, az így felhalmozódó összegből állják a kiöregedett atomerőművek lebontását, a kiégett nukleáris fűtőelemek semlegesítését és tárolását. A kérdés Szlovákiában egyre aktuálisabb, mivel az első atomerőműveket még az 1970-es évek első felében helyezték üzembe, ráadásul az EU nyomására a Nagyszombat melletti Jaslovské Bohunice-i atomerőmű első blokkjait rövidesen le kell állítani. Az Enel korábban jelezte, hogy az SE kapacitásának bővítésére és korszerűsítésére 1,88 milliárd eurót szán, ennek zöme a magyar határ közeli mohi atomerőmű 3. és 4. blokkjának befejezését szolgálja.
