Csehországba tavaly 263,2 milliárd cseh koronányi külföldi működőtőke áramlott be, ami a kétszerese a 2004-es 127,8 milliárdnak – derül ki a cseh jegybank (CNB) most közzétett adataiból. A működőtőke beáramlása 2005 második negyedévében volt a legizmosabb, amikor is 136 milliárd koronányi érkezett, ám ennek egy része a nyereség visszaforgatásából származott. Érdekes, hogy az utolsó negyedévben a külföldi tőke már nem a közvetlen termelést, a beruházásokat vette célba, hanem az ingatlanpiacot és a szolgáltatások piacát. Ezzel párhuzamosan a folyó fizetési mérleg hiánya látványosan csökkent: míg 2004-ben 167 milliárd cseh koronára rúgott a deficit, addig tavaly már csak 61,7 milliárdra, ami a jegybank becslése szerint a bruttó hazai terméknek (GDP) csupán a 2,1 százaléka. Csehország 2005-ben a külkereskedelmi mérlegén is jelentősen javított: Prága 40,4 milliárd koronás többlettel zárt, míg 2004-ben még 26,4 milliárdos volt a hiány.
