A cseh exportőröknek tudniuk kell kezelni a korona évi 2,5–3 százalékos erősödését – nyilatkozta tegnap Jirí Paroubek miniszterelnök, megerősítve, hogy a kormány hosszú távon a cseh valuta értéknövekedésével számol. A kormányfő emlékeztetett arra, hogy pontosan ilyen mértékű árfolyam-növekedést jeleztek, így senkinek sincs oka meglepődni. A korona az elmúlt két hónapban csaknem 3 százalékot erősödött az euróval szemben, elkeserítve az exportőröket, és még a jegybank monetáris politikai tanácsa is figyelmeztetett, hogy túl gyors a felértékelődés. A cseh exportőrök szövetsége válságbizottságot állított fel erőfeszítéseinek koordinálására, azt állítva, hogy a korona értéknövekedése munkahelyek megszűnéséhez és csődökhöz vezethet. Az elemzők többsége ennek ellenére úgy véli, hogy az árfolyam-emelkedés csak néhány vállalatnak okoz problémát, és a jegybank – korábbi figyelmeztetései dacára – nem csökkentette a kamatot.
A korona eddigi erősödésében nagy szerepet játszott a nagyarányú külföldi működőtőke-beáramlás, ez azonban jelentősen lassulhat – vélekedett Martin Slaby, az AFI vezetője. A szervezet 63 jogi, konzultációs és tanácsadói társaságot tömörít magában, amelyek a külföldi befektetőknek segítenek. A szakértő szerint a dél-koreai Hyundai várhatóan hosszú időre az utolsó lesz a legmagasabb kategóriába tartozó befektetők közül, amelyek Csehországot választották. Slaby úgy látja, hogy az itt működő külföldi cégeket zavarja a túlzott bürokrácia, a bonyolult adórendszer, egyes munkaügyi előírások, továbbá bizonyos műszaki kategóriákban a felsőfokú végzettségűek hiánya. További problémát jelent, hogy nincs megszabva a szociális és egészségügyi biztosítások felső határa – ezt a tényt Jirí Havel gazdasági miniszterelnök-helyettes is bírálta. A felső határ megszabása a munkavállalók 70-80 százalékát különösebben nem érintené, leginkább a magasan kvalifikált, jó pozícióban lévők érdeke a jelenlegi helyzet konzerválása.
