Az Európai Bizottság megerősítette, hogy Kína és Vietnam az EU-ba irányuló cipőexportjában nem a reális termelési költségekkel kalkulál, így dömpingáron értékesít. Peter Mandelson, a testület kereskedelempolitikáért felelős tagja ezért azt javasolja a tagállamoknak, hogy áprilistól fokozatosan emelkedő büntetővámmal sújtsák a két ország bőr felsőrészűcipő-exportját. A vám négy százalékkal indulna és öt hónap alatt érné el Kína esetében a 19,4 és Vietnaméban a 16,8 százalékot. Mint a biztos tegnapi sajtótájékoztatóján bejelentette, a két ország késznek mutatkozik a probléma megoldására.
A gyerek- és a magas színvonalú sportcipők kivételt képeznek, főként, mivel e két cikk esetében nincs számottevő európai termelés. Ami persze megkérdőjelezi Mandelson érvelését, miszerint a szankciók a tisztességes kereskedelem elvének tiszteletben tartására intik a két ázsiai országot. A brit biztos ugyanakkor sejtetni engedte, hogy mivel a tagállamok minősített többséggel döntenek majd a javaslatról, ez lehet a konszenzus ára – mint ismert, a legnagyobb német sportcipőgyárak, mint például a Puma és az Adidas túlnyomórészt a két országba helyezte ki termelését. Brüsszel szerint nem kell attól tartani, hogy a szankciót az importálók majd a fogyasztókkal fizettetik meg. Ezt arra alapozzák, hogy miközben az elmúlt években a lábbelik behozatali ára 20 százalékkal csökkent, a kiskereskedelemben az árak stabilak maradtak vagy csekély mértékben még emelkedtek is, ami kellő tartalékot képezhetett ahhoz, hogy most ne hárítsák át a vevőkre az extraterhet. Egyébként a büntetővám átlagosan másfél euróval drágítja meg a 8,5 eurós importáron beérkező terméket, amely 30–100 euró kiskereskedelmi áron kerül az üzletekbe. Kína WTO-tagsága kezdete óta az EU–Kína kereskedelemnek mindössze két százalékára állapítottak meg dömpinget, és ennek szinte elhanyagolható részét érinti a mostani ügy, amely az európai cipőimportnak csupán kilenc százalékát teszi ki.
