A tervek szerint Csehország 2010. január 1-én vezeti be az eurót, az átváltási euróárfolyam pedig 25 korona körül lesz – mondta tegnap Jiri Paroubek cseh miniszterelnök. A kormányfő árfolyambecslése nagyjából egybeesik a piaci várakozásokkal, amelyek szintén a cseh fizetőeszköz erősödésére számítanak a következő években. Tegnap 28,4 koronát adtak egy euróért, Paroubek kijelentése nyomán ugyanis rögtön 0,7 százalékot izmosodott a kurzus. A miniszterelnöknél azonban kevésbé optimisták az elemzők az euró bevezetésének dátumával kapcsolatban, ugyanis egyre többen vélik úgy, hogy a cseh gazdaság a tervezett időpontig nem lesz felkészült a közös valuta átvételére. A Ceska Sporitelna cseh kereskedelmi bank tavaly októberi elemzése szerint csak 2013-ban váltja fel az euró a cseh koronát, a konverziós ráta pedig 25,60 korona lesz a belépéskor. A prágai központi bank döntéshozói gyakran szólaltak fel az utóbbi időben a korona erősödése ellen, az ugyanis szerintük a gazdasági növekedés lelassulását okozhatja.
A fizetőeszköz erősödését elősegítette, hogy az országba tavaly a prágai jegybank jelentése szerint rekordösszegű, 261 milliárd korona (9,2 milliárd euró) külföldi működőtőke áramlott, 146,2 milliárddal több, mint egy évvel korábban. A növekedésben jelentős szerepet játszott egyebek között a japán Daikin klímaberendezés-gyártó, a német Bosch Diesel és az alumínium autókerekeket gyártó svájci Ronal invesztíciója – mondta Tomás Hruda, a CzechInvest állami hivatal vezérigazgatója. A folyó fizetési mérleg szintén kedvezően alakult 2005-ben: a hiány az egy évvel korábbi 143,2 milliárdról 78,5 milliárd koronára mérséklődött, ami a GDP 2,7 százalékának felel meg. Csehország emellett tavaly jelentős többlettel zárta a külkereskedelmet, ezért Pavel Mertlík, a Raiffeisen bank elemzője úgy látja, hogy az idén is kedvezően alakul a külkereskedelmi mérleg, ami tovább mérsékli a folyó fizetési mérleg hiányát, ami az idén 65 milliárd korona, a GDP 2,1 százaléka lehet.
