BUX 139957.99 0,24 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minisztériumi engedélyre vár a szlovák aranybánya

2006. február 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pozsonyi környezetvédelmi minisztérium jóváhagyására vár a kanadai Tournigan Gold Corporation társaság körmöcbányai aranybányaprojektje – közölte a NAPI Gazdaság kérdésére Boris Bartalsky, a kanadai cég leányvállalatának, a Kremnica Gold Banská Bystricának az igazgatója. A körmöci kitermelés során szerinte nem fordulhat elő a nagybányaihoz hasonló környezeti katasztrófa, mivel rendelkezésükre áll a cianidos technológia káros hatásait azonnal semlegesítő megoldás. Ráadásul a cianidozás csak egy a lehetőségek közül, a beterjesztett koncepciójukban más megoldások is vannak, emellett a térségben az utóbbi években is használták a cianidos technológiát, méghozzá problémamentesen.
A képet bonyolítja, hogy a körmöcbányai önkormányzat február 9-én elvetette az aranybányászat újraindításának lehetőségét. A képviselők a cianidos technológia használata mellett a kitermeléssel járó por- és hangszennyezés ellen is szót emeltek, emellett a történelmi múltú kisváros szeretne bekerülni az UNESCO által védett történelmi világörökség jegyzékébe, amit lehetetlenné tenne a bánya újbóli megnyitása. A végső döntés joga azonban a környezetvédelmi minisztérium, illetve az illetékes bányahivatal kezében van. A kanadai cég egy 250 méter mélységű, felszíni fejtésű bányát szeretne működtetni, elképzelése szerint tíz év alatt 920 ezer uncia aranyat és legalább 7 millió uncia (1 uncia =31,103 gramm) ezüstöt hoznának felszínre. Körmöcbányán 1971-ben állt le az aranybányászat, ezt követően 2001-ig a közeli Zsarnóca mellett bányásztak aranyat.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet