BUX 139957.99 0,24 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túl sokat kapnak a külföldi befektetők Csehországban?

2006. február 5. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csehországban komoly tiltakozást váltott ki, hogy a koreai-holland LG.Philips Displays alig hatévnyi működés után a napokban, ha csak néhány napra is, de leállította a Hranice Na Morave városban működő tévégyártó üzemét, noha az államtól annak idején közel 1,5 milliárd koronás támogatást kapott. Jaroslav Míl, a cseh iparszövetség elnöke és Jaromír Drábek, a gazdasági kamara vezetője egybehangzóan azt állítja, hogy a kormány befektetésösztönzési politikája a külföldi nagyvállalatokat részesíti előnyben a hazaiak helyett – írta a Mladá Fronta Dnes. A befektetések támogatására a lap szerint csak 2000 óta jelentős összeget, több mint 90 milliárd koronát (793 milliárd forint) fordítottak – igaz, ennek csak kisebb része volt közvetlen támogatás, a többi adóelengedés –, emellett további több száz milliós összeget fordítottak az ipari parkok infrastrukturális beruházásaira, az ipari zónák kialakítására.
A támogatásban részesülő társaságok együttesen 226 milliárd korona befektetésre tettek ígéretet, amelyek mintegy 60 ezer új munkahelyet teremtenek, további ezrek pedig a beszállítóknál születnek. A képhez hozzátartozik, hogy a felkarolt több mint 200 beruházónak csupán egy töredéke nem tartotta be ígéreteit, ezek közé tartozik a Flextronics számítástechnikai üzemének idő előtti távozása Brnóból. Ivan Langer, az ellenzéki Polgári Demokrata Párt (ODS) alelnöke szerint nem külön-külön kellene az egyes társaságoknak nyújtandó állami segítségről dönteni, hanem univerzális módon, alacsony adók révén, világos jogszabályok alapján.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet