BUX 139957.99 0,24 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Töpörödött a szlovák szürkegazdaság

2006. február 5. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák média a napokban számolt be arról a két kelet-szlovákiai adócsaló vállalkozóról, akik a Lengyelországba szállított, eredetileg 40 ezer koronás technológiát 40 millió koronát érőnek tüntettek fel, ezt követően pedig az államtól visszaigényelték a 40 milliós összegnek megfelelő áfát. Az ügy kapcsán a szlovák központi adóigazgatóság jelezte: egyre jobb az együttműködés a szomszédos országok adóhatóságaival, ezért az áfacsalók mind nagyobb számban buknak le. Az adócsalások visszaszorítása mellett, úgy tűnik, a 2004-ben bevezetett egységesen 19 százalékos áfa-, valamint jövedelem- és nyereségadókulcsnak köszönhetően a szürkegazdaságot is sikerül némileg kifehéríteni. Legalábbis erről tanúskodik, hogy az adóbevételek tavaly meghaladták a tervezettet. Mária Machová, az adóigazgatóság vezérigazgatója a múlt hét elején jelentette be, hogy az adóbevételek összeg tavaly 222,6 milliárd korona volt, 20,6 milliárddal több a költségvetésben szereplő összegnél.
Ezen belül a legnagyobb tételt a 182,6 milliárd korona áfabevétel jelenti, ami 23 milliárddal több, mint egy évvel korábban. Tavaly 35 ezer adóellenőrzést hajtottak végre, ezek 60 százaléka az áfafizetésre összpontosított. A sűrűbb ellenőrzések következményeként 7,9 milliárd korona pótlólagos összeget róttak ki az adóelkerülőkre. Társasági adóból 42,08 milliárd korona folyt be, ami 12 milliárddal több a tervezettnél. Machová szerint ez azt mutatja, hogy az egykulcsos adó jót tett a gazdaságnak, amely ráadásul intenzív növekedési pályára állt.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet