BUX 139933.86 0,22 %
OTP 45990 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beváltak a szlovák reformlépések

2006. január 30. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában a megyei és települési önkormányzatok 2005 januárja óta a korábbinál jóval nagyobb jogkörrel és a közigazgatási reform nyomán decentralizáltabb finanszírozással működnek. A reform keretében az önkormányzatok maguk szabják meg a kivetett helyi adók nagyságát, emellett az állam garantálja, hogy ha a vártnál jobban megy a gazdaságnak, ahogy tavaly is történt, akkor az önkormányzatok automatikusan megkapják a többletbevétel őket illető részét. A nagyobb mozgásszabadság következtében tavaly látványosan nőttek a bérleti díjból és az ingatlanadóból származó bevételek, ennek ellenére a vállalkozók bevallása szerint a helyi adók összkiadásaik mindössze egy százalékát emésztik fel. Az első év mérlege összességében pozitív: tavaly a települések 4,72 milliárd koronával, a megyei önkormányzatok pedig 1,57 milliárddal kaptak többet a tervezettnél. A decentralizáció pénzügyi hatásáról szóló jelentés szerint tavaly a személyi jövedelemadóból a tervezett 31,35 milliárd szlovák korona helyett 37,63 milliárdot kaptak az önkormányzatok, ebből 28,2 milliárd a helyi önkormányzatoknak jutott.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet