BUX 139976.65 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Márciusig privatizál a szlovák kormány

2006. január 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák kormánypártok döntése értelmében a kabinet az őszi parlamenti választásokra tekintettel március 31-ig lezárja a folyó privatizációs ügyeket. Ezek közül a legjelentősebb a pozsonyi és a kassai repülőtér 66-66 százalékának eladása, amelyben második fordulóra kerül sor. Pavol Prokopovic közlekedési és távközlési miniszter pénteken úgy nyilatkozott, hogy március végéig le lehet zárni a vasút fuvarozó üzletága, a ZSSK Cargo 100 százalékos magánosítását, amelyben a magyar MÁV is érdekelt. Prokopovic szerint ha a kormány mégsem tudná sikeresen befejezni a tendert, akkor a vasúttársaság veszítene értékéből, és az államkasszába a jelenleg várt 15–20 milliárd szlovák korona (100–130 milliárd forint) helyett később csak kevesebb folyna be. A cég ugyanis folyamatosan veszít piaci részesedéséből, 2007-től pedig a vasúti teherfuvarozás piaca megnyílik a riválisok előtt is.
A szlovák nemzeti vagyonalap (FNM) az elkövetkező két hétben felülvizsgálja folyó privatizációs ügyeit és kiértékeli, mi mindent tud március 31-ig magánosítani – közölte pénteken Jozef Kojda, az FNM elnöke. Szerinte négy regionális autóbusz-közlekedési társaság 39 százalékos kisebbségi pakettjét lehet addig értékesíteni. Emellett a hat városi fűtőmű 51 százalékos eladása is lebonyolítható, ennek eredeti határideje már eleve március volt. Robert Beno, a gazdasági tárca szóvivője hozzátette: a minisztérium részéről nincs akadálya annak, hogy lezárják a villamos művek (Slovenské Elektrárne, SE) 66 százalékának 2005 elejétől húzódó eladását a már kiválasztott olasz Enelnek. Az SSE és a VSE közép- és kelet-szlovákiai regionális áramszolgáltató 51 százalékos magánosítása szintén lezárulhat a megadott határidőn belül.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet