BUX 138960.19 -0,38 %
OTP 44830 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem függetlenítette a szlovák koronát az ERM–2

2006. január 17. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az euró előszobájának tekintett ERM–2 árfolyamrendszerhez történt tavaly novemberi csatlakozás nem függetlenítette ugyan a szlovák korona árfolyamának mozgását a többi közép-európai valutáétól, de megerősítette az ország pozícióját a külföldi befektetők és a nagy hitelminősítő cégek szemében – jelentette ki a Reutersnek adott interjújában Ivan Miklos pénzügyminiszter. A politikus szerint túlzónak bizonyult az a várakozás, hogy az eurócsatlakozás előtt legalább két évig kötelező árfolyamrendszer kivonja a koronát a közép-európai devizapiacokon tapasztalható ingadozások befolyása alól, jótékony hatása inkább a költségvetési szigor erősödésében érezhető. Szlovákia a jelenlegi kormány tervei szerint 2009. január 1-jén vezeti be a közös európai valutát. Első lépésként a jobbközép koalíciónak meg kellene nyernie az őszi választásokat, miután az ellenzék nem támogatja az elfogadott konvergenciaprogramot. A koalíciót alkotó pártok együttes támogatottsága azonban egy hétfőn nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás adatai szerint a 30 százalékot sem éri el. A jelenlegi legnagyobb esélyes baloldali-populista Smer párt – amely 37 százalékkal vezeti a pártok népszerűségi listáját –, túlságosan korainak tartja a céldátumot. A párt pénzügyminiszter-jelöltje, Igor Sulaj szerint az ország gazdasága leghamarabb 2011-re lesz kész az euró bevezetésére.

Csaba Ferenc
Csaba Ferenc

Ez is érdekelhet