BUX 140082.71 0,33 %
OTP 45760 -0,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Áremelkedést hozott a reform Szlovákiában

2006. január 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában 2004 januárjától egységesítették 19 százalékon a korábban kétkulcsos, 14 és 20 százalékos áfát. Ez jelentős drágulást hozott az alapvető fogyasztási cikkek és szolgáltatások széles köre, így az élelmiszerek, a földgáz, a villamos energia, a fűtőolaj és a szén esetében. A hatósági árak is emelkedtek, így összességében a földgáz 31, a víz 41, a villany 9 százalékkal drágult. A nagy üzletláncok ugyanakkor az év első napjaiban többnyire lenyelték az áremelkedés következményeit. A korábban 20 százalékos áfával terhelt áruk, így a háztartási elektronika, a papír, a lábbeli, az alkohol, a dohány, a benzin esetében az áfa mérséklése gyakorlatilag sehol sem eredményezett árcsökkenést.
A kiskereskedelemben ilyenkor szokásos átárazásokat tovább nehezítette, hogy ezzel egy időben vonták ki a forgalomból a legkisebb címletű váltópénzt, a 10 és 20 filléreseket (halier), ami az árak felfelé, illetve lefelé kerekítését vonta maga után. A kettős feladat miatt 2004 januárjában az üzletek zöme az év első 3-4 napján nem nyitott ki – igaz, ebben közrejátszott a hétvége is, ez idő alatt módosították az árakat. Az eljárást megkönnyítette, hogy az üzletek egy évvel korábban már lebonyolítottak egy hasonló akciót: akkor a 23 százalékos áfa 20, a 10 százalékos áfakulcs pedig 14 százalékosra változott.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet