BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A finnek is nyitnak?

2005. december 11. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem várhatóak radikális változások az első két év lejártával az EU-tagállamok munkaerőpiacán az új tagországok munkavállalói számára. Egyelőre csak Helsinki jelezte, hogy a 2006. április 30-án lejáró tilalmat végleg feloldja – a döntés előtt a kormány még konzultál a szakszervezetekkel és a munkaadókkal is. Madrid enyhítene a korlátozásokon, míg a már kvótarendszert működtető Hollandia fontolóra veszi a jelenleg évi 22 ezres kontingens növelését. Nem várható azonban változás a magyar munkavállalók szempontjából célterületnek tekintett Ausztria és Németország szabályozásában, mindketten élnek a csatlakozási szerződésben rögzített jogukkal és további három évre meghosszabbítják a korlátozást. Ezt követően, tehát 2009-től elvileg még két évig fenntarthatják, de adatokkal alátámasztott, alapos indoklással. Belgiumban a munkaadók szorgalmazzák a teljes nyitást, mert úgy látják, hogy éppen a korlátozás okoz „szociális dömpinget”; a legális munkavállalás kifehérítené a most százezerre becsült, főként az építőiparban dolgozó lengyel feketemunkás-tömeget. Nagy-Britannia, Írország és Svédország a bővítéstől kezdve gyakorlatilag semmiféle korlátozást nem alkalmaztak, de a beérkezett kelet- és közép-európaiak így sem forgatták fel a munkapiacukat.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet