BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyugat-Európában gyorsítják az eladásokat

2005. december 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Európa nyugati felében számos repülőtér üzemeltetése van már többségi magántulajdonban, illetve napirenden van a privatizációjuk. Nemrég kapott lendületet az amszterdami Schiphol repülőtér és a két nagy párizsi repülőteret üzemeltető Aeroports de Paris (ADP) régóta tervezett privatizációja. A holland kormány tőzsdére akarja vinni a társaság részvényeit. A francia kormány az első lépést júliusban tette meg, az ADP korlátolt felelősségű társasággá alakításával és a tervek szerint 2006 közepe táján indítják meg a privatizációs folyamatot. A német kormány teljes egészében megválik a frankfurti repülőteret – Európa második legforgalmasabb légikikötőjét – üzemeltető Fraport AG-ben meglévő 18,2 százalékos részvénycsomagjától. A pakett értéke 655 millió euró, a részvények intézményi befektetők tulajdonába kerülnek. Ezzel a közkézen lévő részvények aránya 29,7-ről 47,9 százalékra emelkedik. A kormány vevőt keres a müncheni repülőtér 26 és a köln–bonni reptér 30,9 százalékos állami tulajdonrészére is.
A belga kormány által várt összeg duplájáért, 735 millió euróért sikerült eladni a brüsszeli Zaventem repülőteret üzemeltető BIAC részvényeinek 70 százalékát tavaly a Macquarie ausztrál pénzügyi befektető csoportnak. A részvények 30 százaléka állami tulajdonban marad. A privatizáció előkészítése nem állt minden vita fölött. Jóllehet a BIAC-ot már a nyolcvanas években azzal a céllal hozták létre, hogy előbb-utóbb privatizálják, főként adminisztrációs nehézségek ezt rendre akadályozták. A tavalyi időzítést is sokan bírálták, például mert lényegében azonos időben került sor a belga telefontársaság, a Belgacom tőzsdei bevezetésére.

Barabás János T.
Barabás János T.
Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet