BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lecsúsztunk az első helyről Szlovákiában

2005. december 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarország tavaly 191 millió dollárral a legnagyobb külföldi befektető volt Szlovákiában, miközben az összes külföldi működőtőke-befektetés 838 millió dollárt ért el. Az idei első félévben az ország már nem volt dobogós: a szlovák statisztikai hivatal jelentése szerint Csehország, Dél-Korea és Ausztria vezette a sort. Az eddigi összes befektetés tekintetében ugyancsak nem vagyunk az élbolyban. Ez év június végéig Szlovákiába 402,8 milliárd koronányi (12,5 milliárd dollár) külföldi működőtőke áramlott be, a sort Németország, Ausztria és Hollandia vezeti. A szlovák központi bank kimutatása szerint 2004. június 30-án a kumulatív listán Magyarország a hetedik helyen állt 24,403 milliárd koronával (746 millió dollár), ezzel megelőzte Csehországot (20,064 milliárd korona).
Szlovákiában jelenleg több mint 6000 magyar cég tevékenykedik, ezek zöme kisvállalkozás. A legnagyobbak közé tartozik a Mol, amely 2000-től fokozatosan felvásárolta a Slovnaft olajcéget. Az OTP Bank Rt. OTP Banka Slovensko néven bankot működtet, amely a kezdeti 17. helyről mára már a nyolcadik helyre lépett elő a szlovák bankok között. Hodossy Károly, az OTP Banka Slovensko elnöke szerint további szlovákiai pénzintézet felvásárlása sem kizárt. A TriGránit 150 millió eurós beruházással építette fel Pozsonyban a Polus City Centert, 2006-tól a szlovák fővárosban irodaházak építésébe kezd újabb 150 millió euró értékben. Demján Sándor elnök szerint középtávon a szlovákiai beruházásaik összvolumene elérheti az 500 millió eurót. Rajtuk kívül a pöstyéni gyógyfürdőt birtokló Danubius számít jelentős magyar befektetőnek.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet