BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drágul a háztartási energia Szlovákiában és Csehországban

Bár nemrég emelték a gáz és a villanyáram árát, Szlovákiában és Csehországban újabb drágulással köszönt be az újév.

2005. december 1. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elektromos áram ára január 1-jétől 5,0, a gázé 5,8 százalékkal emelkedik Szlovákiában – jelentette be tegnap Karol Dvorak, az illetékes hivatal elnöke. Pozsonyban a kormánytól függetlenül működő Hálózati Ágazatokat Szabályozó Hivatal (ÚRSO) állapítja meg a földgáz, a villanyáram, a víz- és csatornahasználat árát. Az állami intézmény, amelynek döntését a kabinet sem bírálhatja felül, az árak megszabása előtt először egyeztet az érintettekkel, majd az általa kidolgozott, a méltányos nyereséggel számoló képletbe beülteti a beérkező adatokat, ezt követően pedig közzéteszi a döntően mindig a következő év januárjától érvényes aktuális árakat. Ám ha év közben radikálisan változnak a körülmények, akkor menet közben is rugalmasan reagál az ÚRSO, erre egyébként éppen most volt példa. A szlovák gázművek (SPP) már júniustól szorgalmazta a földgáz árának legalább 22 százalékos emelését, a regionális hőszolgáltatók pedig 10–15 százalék közötti áremelésre tettek javaslatot. Az árszabályozási hivatal végül úgy döntött, hogy a 2005. januári 12 százalékos emelést követően 2005. október 1-jétől 20,31 százalékkal drágulhat a lakossági vezetékes gáz ára. Ami pedig a hőszolgáltatókat illeti, októbertől 13 százalékos áremelést hagyott jóvá a hivatal. Egy átlagos négytagú szlovákiai család októberig havonta 2700 koronát fizetett a fűtésért és a vízmelegítésért, az októberi emelést követően 3060, januártól pedig 3220 korona lesz az átlagos kiadás mértéke. Mindez annak ellenére, hogy a hivatal még októberben utasította a gázszolgáltatót, hogy az év elejétől 16 százalékkal csökkentse az elosztás és 9,6 százalékkal a gázszállítás díját.
Ugyancsak tegnap közölte az ERU cseh közüzemi felügyelet, hogy a háztartási földgáz térítési díja 4,8, a villanyáramé 8,9 százalékkal megy feljebb január 1-jétől, míg a vállalatoknak 8,5 százalékkal kell többet adniuk a gázért. Szlovákiához hasonlóan Csehországban is októberben volt legutóbb jelentős ugrás, amikor 17,4 százalékkal emelkedett a háztartások energiaköltsége, csaknem két éve a legnagyobb fogyasztói árszínvonal-emelkedést okozva. Az ERU szerint a vállalatok így is jól járnak, mert ármaximálása az RWE Transgas eredeti ajánlatához képest 1,7 milliárd koronás (68,74 millió dollár) megtakarítást jelent számukra.

Barabás János T.
Barabás János T.
Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet