BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Össztűz a brit kormányfőre

2005. november 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ne legyen fordított Robin Hood, aki a szegényektől vesz el, hogy a gazdagoknak adjon – kérte José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Tony Blair brit kormányfőt, az EU soros elnökét, miután kiszivárgott, hogy az EU 2007–2013-as költségvetését London az új tagok felzárkóztatásának rovására kurtítaná meg. Ezzel Barroso is csatlakozott a tíz új taghoz és az Európai Parlamenthez, amelyek megrökönyödve és elutasítva fogadták Blair karácsonyi ajándékát.
Pedig Blair stratégiája csak látszatra tűnik sokkolónak – az EU-megállapodások „bazár” jellegét ismerve kellő mozgásteret kínál az alkunak, ami még csak ezek után következik, többek közt Budapesten Blair és a visegrádi országok képviselőinek találkozóján. Vagyis semmi sem az, aminek látszik, de kompromisszumhoz segíthet: London megőrizheti a „rebate”, vagyis EU-s támogatásának egy részét; a kohéziós alap újakat sújtó 10 százalékos csökkentését 5-re mérsékelheti, cserébe viszont az alap lehívásának feltételrendszerén enyhíthet, ami garantálja kimerítését; megállapodhatnak a költségvetés szerkezetének 2009-es felülvizsgálatáról (de csak 2014-től lenne hatályos), viszont a régiek vidékfejlesztéséből már most elvonnának. Ez a csomag nyilvánvalóan tetszetős lenne a nettó befizetőknek és Párizs is megúszná véráldozat nélkül.
A kohéziós alapok csökkentését számos (régi) tagállam nem bánná. Nemcsak a megtakarítás miatt, hanem mert nem fűződik egyértelmű érdekük az újak infrastruktúrájának a javításához, mert az növeli versenyképességüket és így még vonzóbbá válnának a nyugatról kelet felé kacsintgató multik számára. Az újak pedig körülbelül ott állnának, ahol júniusban, amikor felajánlották rugalmasságukat a megegyezés érdekében, kárpótolná őket viszont a feltételrendszer lazítása, amit eddig nem tudtak elérni. Akik abban reménykednek, hogy a következő, soros osztrák elnökség alatt könnyebb lesz megállapodni, azoknak meg kellene válaszolniuk a kérdést: miért lenne London akkor engedékenyebb, mint saját elnöksége idején…

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet