Az 1784-ben alapított Bank of New York megállapodott az érintettekkel, hogy 38 millió dollár kicsengetésével zárnak le egy, még 1999-hez kötődő pénzmosási ügyletben folyó eljárást - jelentette be Thomas A. Renyi, a bank elnök-vezérigazgatója. A bank 26 millió dollár bánatpénzt fizet a kormánynak és 12 milliót a csalás áldozatainak.
Az ügy 1999-ig nyúlik vissza – emlékeztetett a BBC – , amikor is a bank két alkalmazottja 7 milliárd dollár Oroszországból származó pénz különböző számlákon keresztül való tisztára mosásban segédkeztek. Egyikőjük beismerte, hogy orosz gengszterek számára számlákat tartott fenn kenőpénz ellenében.
Az eljárás során kiderült, hogy a bank nemcsak a pénzmosás elleni szabályokat nem tartotta be, hanem más előírásokat sem követett. Az ügy a pénzmozgások 2001. szeptemberi terrortámadás miatt szigorított vizsgálata során bukott ki. A bank a megállapodásban azt is vállalta, hogy reformokat vezet be működésében és független szakértők átvilágításának is aláveti magát.
