BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EU intézményein is van mit spórolni

2005. november 1. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Eurobarométer felmérése szerint a köztudatban az EU és az Európai Bizottság költségvetése nem választódik el élesen, sokan tízmilliárdokra taksálják a brüsszeli apparátus anyagi terheit. Ezzel szemben a közel százmilliárd eurós közösségi büdzsének 6 százalékát emésztik fel az adminisztrációs, igazgatási kiadások, vagyis ennyit fordítanak az uniós intézményekre. Ennek a fele, tehát körülbelül hárommilliárd euró fedezi az Európai Bizottság működését. Ebből tartják el a 23 ezer alkalmazottat, fizetik a fordítói és tolmácsszolgálatot, tartják fenn a bizottság nemzetközi képviseleteit, és persze a brüsszeli és luxemburgi hivatalokat. A másik hárommilliárd több mint kétharmada megy el a többi uniós intézmény összesen 11 ezer alkalmazottjára. A fennmaradó, mintegy 0,8 százalék az uniós alkalmazottak nyugdíja. Az alkalmazottak jövedelemszintje magasabb a nemzeti átlagnál, sokfajta extrajuttatásban részesülnek – kiemelt családi pótlék, ingyenes és jó színvonalú oktatás, költöztetési támogatás –, de az elvárások (több nyelv ismerete, kitűnő szakmai háttér) is magasak.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet