Az Európai Bizottság (EB) lerontotta az eurózóna gazdaságának 2005-ös és 2006-os bővülésére vonatkozó korábbi előrejelzését. A Bloomberg News által megszerzett féléves jelentéstervezet szerint a 12 ország GDP-je idén 1,3 százalékkal, jövőre pedig 1,9 százalékkal nő; az adatok 0,3, illetve 0,2 százalékponttal maradnak el az áprilisi prognózistól. A dokumentum szerint a meglódult olajár és a magas munkanélküliség az oka, hogy a zóna növekedése jövőre újra lassabb lesz, mint az Egyesült Államoké, ezzel az utolsó 15 évet tekintve az USA előnye 14–1-re nő. A bizottság szerint az olaj hordónkénti ára az idei 55 dollár után jövőre átlagosan 61,40 dollár, 2007-ben pedig 60,50 dollár lesz.
A tartósan magas olajárak miatt az Európai Központi Bank 2 százalék alatti inflációs célkitűzése nem lesz tartható; a jelentés szerint az árak az idei 2,3 százalék után 2006-ban átlagosan 2,2 százalékkal, 2007-ben pedig 1,8 százalékkal emelkednek. A bizottság a munkaerőpiacon sem számít gyökeres változásra: a jelenlegi 8,7 százalékos munkanélküliségi ráta a prognózis szerint 2007-ben sem süllyed 8,3 százalék alá. Az eurózóna három legnagyobb gazdasága közül az EB Franciaország kilátásait ítéli a legjobbnak, a francia GDP az idei 1,5 százalék után jövőre 1,8 százalékkal nő. A varázsgömb a német gazdaságnak az idei 0,8 százalék után 2006-ban 1,2 százalékos, az olasznak a 2005-ös 0,1 százalék után 2006-ban 1,5 százalékos bővülést jelez előre.
